Alby sommarcricketskola 2019

Kom och prova på cricket hos Alby cricket klubb. Alby cricket vill bedriva sommarcricketskola för alla barn & ungdomar 6-15 under hela sommarlovet. Som ett 12-veckorsprogram med möjlighet att fortsätta in i den ordinarie cricketverksamheten efteråt.

Alby cricket erbjuder grundläggande cricket i form av olika färdigheter när det gäller fysisk kondition, förståelse för spelet, kasta/fånga samt se cricket som ett socialt sammanhang och läran om att arbeta tillsammans för att utveckla både fysiska och mentala färdigheter. Avslutningen kommer att ske i form att miniturnering där alla är vinnare. Verksamheten kommer att ske from v 24 till v34, två dagar i veckan under hela sommarlovet.Vänder sig till barn och unga i åldrarna 6-15.

torsdag 13 jun - fredag 23 aug
kl. 16:00 - 18:00

Kategori

 • Sport
 • Prova-på
 • Målgrupper

 • Ung
 • Barn
 • Arrangör

  Alby cricket och kultur förening

  Länk

  Kontaktperson

  albycricket@outlook.com

  0708637814

  Allergihänsyn