• Startsida
 • / Evenemang
 • / Anitrasistiska blickar - en utställning om bilders makt och mening - inställt

Anitrasistiska blickar - en utställning om bilders makt och mening - inställt

Vissa bilder gör ont att se, medan andra ger styrka och lyckorus. Hur såväl individer som samhällsfenomen återspeglas i bilder spelar roll. I den mobila utställningen ”Antirasistiska blickar” får du möta olika typer av bilder.

Med hjälp av kunskapsbanken Bilders Makt lär vi oss om hur rasistiska bildtraditioner och stereotyper upprätthåller rasism. Men det centrala i utställningen är bilder som är avsedda att göra det motsatta, nämligen motverka rasism.

Illustrationer från den antirasistiska kulturtidskriften Mana, publicerade 2010-2020, kan ses i utställningen. Förlaget Galago medverkar också med illustrationer och satir.

Bilderna från Mana har skildrat en rad samhällsfrågor utifrån ett antirasistiskt, postkolonialt och intersektionellt perspektiv. De gestaltar allt från diskriminering inom rättsväsendet till islamofobins uppsving efter 9/11 och kärlekslivets utmaningar i en rasistisk samtid. Utgivningen är unik i ett svenskt sammanhang genom att skildra dessa frågor i ett specifikt antirasistiskt syfte.

Vernissage med samtal och program i Länken
Fredag 13 mars kl 18.00-20.00.
Vi bjuder på dryck och tilltugg.
Gratis och alkoholfritt.

WORKSHOP: Vill du skapa egna antirasistiska illustrationer?
I samband med utställningen hålls en helg-workshop 18-19 april för ungdomar och unga vuxna
(15 år och uppåt). Under workshopen kan du skapa de bilder du själv vill se och lära dig mer om hur representation och bildberättande kan användas i kampen mot rasism. Efter workshopen finns möjligheten för den som vill att bli publicerad i Mana, både online och i den tryckta tidskriften. Workshopen hålls av Mana, Galago och Mångkulturellt centrum. GRATIS! Frågor och anmälan: nadja.rahman@mkcentrum.se

Mångkulturellt centrum
söndag 05 apr
kl. 11:00 - 16:00

Kategori

 • Konst
 • Politiskt
 • Målgrupper

 • Ung
 • Ny i Sverige
 • Alla
 • Biljettinformation

  Gratis

  Arrangör

  Mångkulturellt centrum

  Länk

  Kontaktperson

  info@mkcentrum.se

  0812025900

  Allergihänsyn
  Entré och lokal tillgänglig för rullstol
  Toalett tillgänglig för rullstol
  Teleslinga finns