Stäng meddelande

Samverkan gör fler anställningsbara: Välkommen på företagsträff

Bild

Botkyrka kommun jobbar genom samverkan mellan kommunen och Arbetsförmedlingen till att unga och nyanlända kommer ut i arbetslivet.

Arbetsgivarens kompetensbehov

För att säkra dina kompetensbehov som arbetsgivare samtidigt som de för individen ska innebära en effektiv väg till arbete har vi tagit fram lokala jobbspår. Ett lokalt jobbspår innebär en paketering av utbildning och insatser som gör arbetssökande anställningsbara.

Du är delaktig

Du som arbetsgivare har möjlighet att vara med i rekryteringen av deltagare till jobbspåret. Dels genom att formulera en tydlig kompetensprofil, dels direkt vid valet av kandidater.

Har du och ditt företag rekryteringsbehov?

Onsdagen den 8 maj bjuder vi in till en halvdags konferens där vi bland annat kommer att sprida goda exempel från Green Landscaping AB.

Konferensen har ett fullspäckat program och många spännande gäster. Kom och lyssna på Michel Issa som idag driver flera företag och som har fått en rad utmärkelser, bland annat ”Konungens utmärkelse Kompassrosen inom näringslivet” samt utsedd som årets sociala entreprenör.

Tid: Onsdagen den 8 maj klockan 08.30-13.00

Plats: Hågelbyparken

Du anmäler dig via formuläret nedanför. Sista anmälningsdag är den 1 maj. Anmäl dig redan nu, antalet platser är begränsade!Företagsträffen är kostnadsfri, men för att undvika debiteringsavgift behöver din avbokning eller ändring av bokning ske skriftligt till dua@botkyrka.se.

Program företagsträff

Plats: LM-salen, Hågelbyparken
Tid: 08.30-13.00

Program
08.30-09.00 Incheckning med frukost
09.00-09.10 Introduktion
09.10-09.30 Regeringskansliet
09.30-10.00 Lyckade exempel med lokala jobbspår
10.00-11.00 Workshop jobbspår (inklusive fika)
11.00-11-50 Inspirationsföreläsning
11.50-12.00 Avslutning
12.00-13.00 Lunch

Skriv ut
Senast uppdaterad: 17 april 2019