Stäng meddelande

Välkommen till utbildning i offentlig upphandling 8 maj

Botkyrka kommun erbjuder ett utbildningstillfälle den 8 maj till alla företagare som vill veta mer om hur man svarar på anbud från offentlig verksamhet. Kursledare är Peter Norén, Upphandlingschef i Botkyrka kommun och föredragshållare är Sofia Forsman Ekman.

Utbildningen riktar sig till dig som är företagare och som vill öka chansen att ta del av arbeten som offentlig sektor upphandlar. Genom såväl praktisk tillämpning i att lämna anbud som en genomgång av vilka regler som gäller vid offentlig upphandling, får du ökad kunskap i vad du kan göra för att bli leverantör eller underleverantör. Missa inte chansen att ta del av tips, goda råd och möjligheten att ställa frågor inom just ditt specifika branschområde.

Tid: Onsdag 8 maj kl. 17:00-18 :00 Introduktion, kl. 18:00-19:00 fördjupad information.
Plats: Kommunalhuset, Munkhättevägen 45 i Tumba. Rum Stange plan 2

Anmäl dig härlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Utbildningen är uppdelad i två delar varav den ena är introduktion för dig som vill ha grundläggande information. Den andra delen är en fördjupning i upphandlingssystemet.

Program
Kl.17:00-17:45 – Introduktion
  • Inledning
  • Inköp i Botkyrka kommun
  • Grunder i offentlig upphandling

    17:45-18:00 – Paus
    18:00-18:45 – Praktiska tips
  • Hur lyckas med ditt anbud
  • Fallgropar
  • Praktiskt exempel

18:45-19:00 – Avslutning

När: Onsdag 8 maj,

Var: Kommunhuset i Tumba, Munkhättevägen 45, Stange plan 2

Vi bjuder på kaffe/te och smörgås.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 2 maj 2019