Störningsinformation:
Eldningsförbud från torsdag 13 augusti kl. 12.
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Nya medborgare i Botkyrka firades i Hågelby

Marcus Ekman, kommunfullmäktiges ordförande (S), med flera står vid scenen i Hågelby park och delar ut diplom till nyblivna medborgare.

Marcus Ekman, kommunfullmäktiges ordförande (S), med flera delar ut diplom till nyblivna medborgare.

När Botkyrka kommun firade nationaldagen ingick även en högtidlig medborgarskapsceremoni. Kommunens nyblivna medborgare hälsades välkomna med tal av kommunfullmäktiges ordförande, en present, ett diplom och fika med jordgubbstårta. Allt i Hågelby gårds sommarvackra park.

Solen sken från en klarblå himmel medan besökarna strömmade till Hågelbyparken. Många hade kommit för att fira nationaldagen med picknick i värmen. Framför scenen i det stora tältet sitter familjer, vänner och bekanta. Först upp på scenen var kommunstyrelsens ordförande Marcus Ekman (S), som hälsade alla välkomna innan "Vi Gör" stämde upp med sång.

Efter det högtidliga talet kallades cirka 150 nya medborgare upp på scenen. Solveig Nilsson (M), 2:e Vice ordförande i kommunfullmäktige, läste upp alla namn på ceremonideltagarna som fått svenskt medborgarskap under 2018. På scenen såg man leende barn och förväntansfulla föräldrar som alla skakade hand och fotograferade sig med Marcus Ekman, kommunfullmäktiges ordförande (S), och Yasemin Ergül (S) 1:e vice ordförande. Alla nya medborgare fick ett diplom och varsin minnesgåva.

Sedan var det dags för Sveriges nationalsång där "Vi Gör" tog ton och alla sjöng tillsammans. Därefter dukades det upp med jordgubbstårta, kaffe och saft. En fin avslutning på en riktigt svensk högtidsstund.

Totalt blev cirka 1000 Botkyrkabor svenska medborgare under 2018. Av dem var cirka 150 på plats under medborgarskapsceremonin.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 10 juni 2019