Störningsinformation:
Fortsatt hög vattenförbrukning
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Vårdnadshavare manifesterar utanför kommunhuset på fredag

Kommunhuset i Tumba

Kommunhuset i Tumba

Fredag 7 februari organiserar vårdnadshavare en manifestation utanför kommunhuset med anledning av händelsen på förskolan Björkstugan. Organisatörerna söker svar på vilket stöd de kan få från kommunen och vilket arbete som görs för att förebygga att någonting liknande ska kunna hända igen. Kommunens talespersoner kommer att finnas på plats.

Manifestationen äger rum med anledning av att en tidigare anställd inom Botkyrka kommun erkänt sexuella övergrepp på den kommunala förskolan Björkstugan i Tumba.

Det är några av de vårdshavare som har barn eller har haft barn på förskolan som bjuder in till en öppen manifestation fredag 7 februari kl. 11.3013.00. Den ska äga rum utanför kommunhuset på Munkhättevägen 45 i Tumba.

Arrangörerna söker svar på vilket stöd de kan få av kommunen. De vill även veta hur kommunen arbetar förebyggande för att undvika att detta händer i framtiden. Kommunen har haft en dialog med arrangörerna som betonar att de vill ha en fredlig manifestation.

Arrangörerna har bjudit in press, politiker och tjänstepersoner från kommunen och även rikspolitiker.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 7 februari 2020