Vattnet avstängt i Tumba, Vårsta och Grödinge mellan 9 och 15 onsdag den 26 april 2017

Stockholm Vatten måste akut reparera vattenledningen till Tumba. För boende och verksamma i Tumba, Vårsta och Grödinge kan problem med lågt vattentryck uppstå, eventuellt kan man bli utan vatten.

Stäng meddelande

Politiska partier

I Botkyrka är det Socialdemokraterna som tillsammans med Vänsterpartiet och Miljöpartiet bildar majoritet. Majoriteten har tillsammans 35 av 61 mandat i kommunfullmäktige.

I kommunfullmäktige finns totalt 61 ledamöter. Så här är mandaten fördelade:

Socialdemokraterna 23, Moderaterna 10, Miljöpartiet de gröna 7, Tullingepartiet 5, Sverigedemokraterna 5, Vänsterpartiet 5, Kristdemokraterna 3, Liberalerna 2, Centerpartiet 1.

Kontaktuppgifter kommunfullmäktiges partier

Till höger på sidan hittar du mötestider för kommunfullmäktigegrupperna samt länkar till respektive partis lokala webbplats. Du kan också ringa eller ställa frågor via e-post till de politiska sekreterarna och gruppledarna i Botkyrka kommun.

Ledamöter som valts in i kommunfullmäktige eller i en nämnd under gemensamt partinamn bildar en partigrupp. Partigrupperna leds och samordnas av en gruppledare.

Centerpartiet

Gruppledare: Robert Steffens

E-post: Robert.Steffens@centerpartiet.se

Liberalerna

Gruppledare: Lars Johansson

Telefon: 070-427 08 95

E-post: lars.johansson@botkyrka.se

Kristdemokraterna

Politisk sekreterare: Caroline Blom

Telefon: 08-530 639 28

E-post: caroline.blom@botkyrka.se

Gruppledare: Stefan Dayne

Telefon: 08-530 614 84

E-post: stefan.dayne@botkyrka.se

Miljöpartiet de gröna

Politisk sekreterare: Carl-Martin Vikingsson

Telefon: 070-73110 29

E-post: carl-martin.vikingsson@botkyrka.se

Gruppledare: Fredrik Olsson

Telefon: 070-4861045

E-post: fredrik.olsson@botkyrka.se

Moderaterna

Politisk sekreterare: Willy Viitala

Telefon: 08-530 614 15

E-post: willy.viitala@botkyrka.se

Gruppledare: Jimmy Baker

Telefon: 08-530 614 54

E-post: jimmy.baker@moderat.se

Socialdemokraterna

Politisk sekreterare: Emilia Wikström Melin

Telefon: 070-180 56 88

E-post: emilia.wikstrom.melin@botkyrka.se

Politisk sekreterare: Johannes Svensson

Telefon: 070-187 08 80

E-post: johannes.svensson@botkyrka.se

Gruppledare: Ebba Östlin

Telefon: 08-530 613 22

E-post: ebba.ostlin@botkyrka.se

Sverigedemokraterna

Politisk sekreterare: Sebastian Lindqvist

E-post: sebastian.lindqvist@sd.se

Gruppledare: Östen Granberg

E-post: osten.granberg@sverigedemokraterna.se

Tullingepartiet

Politisk sekreterare: Carl Widercrantz

Telefon: 08-530 615 37

E-post: carl.widercrantz@tullingepartiet.se eller carl.widercrantz@botkyrka.se

Gruppledare: Anders Thorén

E-post: anders.thoren@tullingepartiet.se

Vänsterpartiet

Politisk sekreterare: Elisabeth Biström (föräldraledig)

Politisk sekreterare: Fredrik Andersson

Telefon: 070-6475983

E-post: fredrik.andersson1@botkyrka.se

Gruppledare: Mats Einarsson

Telefon: 073-4218784

E-post:mats.einarsson@botkyrka.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 24 april 2017
Kommun & politik