Stäng meddelande

De sitter i Dialogkommissionen

I dialogkommissionen sitter tretton ledamöter från samtliga politiska partier i kommunfullmäktige. De är valda för perioden 1 januari 2019 – 31 december 2022 eller intill det sammanträde då nytt val har förrättats inför mandatperioden 2022-2026.

Ordförande Emanuel Ksiazkiewicz (S)
Telefon: 073-421 86 53
E-post: emanuel.k@botkyrka.se

1:e vice ordförande Benny Ferdinandsson (L)
Telefon: 070-7304669
E-post: benny.ferdinandsson@gmail.com

2:e vice ordförande Anders Thorén (TUP)
Telefon: 070-555 03 63
E-post: anders.thoren@tullingepartiet.se

Ledamöter

Selda Elcim (S)
Telefon: 070-233 87 52
E-post: scesd@salem.se

Robert Nuse (S)
Telefon: 070-523 29 30
E-post: robert.nuse@bredband.net

Sven-Eric Holm (M)
Telefon: 070-681 30 88
E-post: sveneric@malmbacken.se

Marie Spennare (M)
Telefon: 070-398 81 75
E-post: spennare@hotmail.com

Rita Ilomäki (TUP)
Telefon: 010-436 55 95
E-post: rita.ilomaki@hotmail.com

Peter Himmelving Sergius (SD)
Telefon: 073-102 52 85
E-post: spthimmelving@gmail.com

Yrsa Rasmussen (V)
Telefon: 076-210 00 11
E-post: yrsapyrsa@gmail.com

Yusuf Aydin (KD)
Telefon: 070-403 21 24
E-post: aydin@kdu.se

Asiah Altjewa (MP)
E-post: asiah.altjewa@gmail.com

Sandra Jacobsson (C)
Telefon: 072-045 53 37
E-post: jacobsson.sandra@live.se

Läs mer om Dialogkommissionens arbete här. De vanligaste frågorna och svaren hittar du här.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 21 februari 2019
Kommun & politik